KSIĘGA REKORDÓW GUINNESSA

 


Księga Rekordów Guinnessa to publikacja wydawana przez Guinness World Records w Londynie raz w roku, zawierająca najciekawsze, potwierdzone i udokumentowane, rekordy z całego świata. Pierwsza edycja księgi została wydana w 1955 roku. Pierwsza polska edycja Księgi Rekordów Guinnessa ukazała się natomiast w 1989 roku. A jak to wszystko się zaczęło?

Pewnego dnia Sir Hugh Beaver wdał się w dyskusję na temat europejskich ptaków łownych. Podczas dyskusji próbowano ustalić, który ptak – siewka złota czy szkocka kuropatwa jest najszybszym łownym ptakiem Europy. Podobna dyskusja miała miejsce jeszcze jakiś czas później, kiedy to dyskutujące osoby spierały się o to, czy szybszy jest głuszec właściwy czy też złota siewka. Tak długo dyskutowano o tym, który z ptaków łownych jest najszybszy, że postanowiono stworzyć Księgę, w której znajdą się wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące człowieka pytania. W ten sposób narodziła się legendarna dziś Księga Rekordów Guinnessa. Początkowo Sir Hugh Beaver spisywał wyniki sporów i dyskusji, a z czasem, zaczęli się zgłaszać do niego śmiałkowie, którzy chętni byli udowodnić swoje rekordowe zdolności. Warto wspomnieć, że internetowa baza rekordów Guinnessa zawiera kilkadziesiąt tysięcy rekordów, a ukazująca się raz do roku drukowana publikacja zawiera jedynie wybrane, najciekawsze kategorie rekordów. Polska zajmuje drugie miejsce z liczbą 290 rekordów. Pierwsze miejsce ma USA – 315, a trzecie Wielka Brytania – 140 (stan na 25.01.2018).

Wśród rekordowych osiągnięć znajdują m. in.: największa wojna balonowa w której wzięło udział 8 957 osób, które rzuciło w siebie łącznie 175 141 balonów; największa rolka papieru toaletowego o wymiarach: 2,96 metra średnicy i 2,58 metra wysokości; największa liczba założonych koszulek w liczbie 260 sztuk; największy burger ważący 1 164,2 kilograma, najwięcej osób podbijających piłkę nożną w jednym czasie – 1 444; 




Łukasz Szary


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

TABLICZKA MNOŻENIA

WIELKANOCNE ŁAMIGŁÓWKI

TEATRZYK KAMISHIBAI