POROZMAWIAJMY O UCZCIWOŚCI

       Pozostając w tematyce naszych świetlicowych zajęć, czyli cyklu spotkań dotyczących wartości, chciałabym Was dziś zaprosić do tematu dotyczącego uczciwości.

       Czy zastanawialiście się kiedyś, czym tak naprawdę jest uczciwość i czy zawsze postępujemy uczciwie?

       Definicja tego pojęcia jest dość obszerna, gdyż dotyczy wielu zakresów.

       Pierwsza rzecz, która kojarzy nam się z uczciwością to nieprzywłaszczanie sobie rzeczy czy zwierząt nie będących naszą własnością.

       Uczciwość to także mówienie prawdy i umiejętność przyznawania się do własnych błędów. To rzetelność w wykonywaniu swoich obowiązków, zarówno w ramach pracy, jaki i nauki. Uczciwością jest również traktowanie ludzi w sposób bezstronny, równoprawny, bez faworyzowania i poniżania.

       Uczciwość wymaga od nas odwagi. Niełatwo jest bowiem przyznać się do, np. kradzieży czy kłamstwa. Wymaga także mądrości i sumienia, namysłu, czy w danej sytuacji uczciwość przyniesie dobro, czy zło. Jest takie określenie „szczery do bólu”, czyli ktoś, kto nie zważając na uczucia innych ludzi mówi to, o czym rzeczywiście w danym momencie myśli. Takie zachowanie należałoby raczej nazwać zwykłym nietaktem. Może ono bowiem skrzywdzić drugą osobę.

Bądźmy więc czujni i ważmy słowa. Pamiętajmy, że poza wyjątkami, uczciwość buduje między ludźmi wzajemne zaufanie, które jest podstawą ładu społecznego i dobrych relacji między ludźmi.

       Pojęcie uczciwości jest bardzo szerokie. Na dowód tego, zamieszczę Wam poniżej synonimy (wyrazy bliskoznaczne) do słowa uczciwość. Być może przydadzą się Wam podczas tworzenia prac pisemnych.

 

Źródła:

Internet

Gorzka czekolada, Katarzyna Ryrych Niebieska kredka

Miłego dnia

Beata Hałuszko


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

WIELKANOCNE ŁAMIGŁÓWKI

TEATRZYK KAMISHIBAI