POLONEZ, MAZUR, OBEREK, KUJAWIAK, KRAKOWIAK
Kochani dziś opowiem Wam o polskich tańcach narodowych, do których zalicza się polonez, mazur, oberek, kujawiak, krakowiak.
Polonez to taniec uroczysty, w takcie 3/4 o umiarkowanym tempie, kołowy, korowodowy (korowód prowadzony przez najznakomitszą parę, często przechodził przed królem posuwistym, dostojnym krokiem), wywodzący się z weselnego tańca ludowego, zwanego „pieszym”, „chodzonym”, „chmielowym”. W XVII i XVIII w. stał się tańcem polskich dworów szlacheckich, a z czasem został spopularyzowany w całej Europie jako taniec dworski pod nazwą „taniec polski” lub „polonez”. Rytm poloneza mają kolędy śpiewane od około 200 lat, tj.: „Bóg się rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem”, „W żłobie leży”.
Mazur- polski taniec narodowy, wykonywany w szybkim tempie, w metrum 3/4, wywodzący się najprawdopodobniej z Mazowsza. Na wsi nazywano go mazurkiem, ale gdy pojawił się na dworach nadano mu poważniejszą nazwę-mazur. Rozpoczynał się najczęściej w kole gromadzącym wszystkie pary. Przebieg tańca zależał od wodzireja, tancerza z pierwszej pary, który wymyślał przeróżne figury. Oficerowie legionów polskich rozsławili mazura poza granicami kraju. Taniec ten budził podziw obcokrajowców, ponieważ wymagał niezwykłej zręczności i był niezwykle widowiskowy. Rytm mazura ma kolęda „W dzień Bożego Narodzenia”.
Oberek- nazwa pochodzi od charakterystycznych dla niego obrotów. „Obertanie” to w gwarze ludowej obracanie. Pary w oberku wirują bardzo szybko, wokół własnej osi, a tancerz wykonuje od czasu do czasu popisowe skoki i przyklęki. To najszybszy taniec z polskich tańców narodowych o rytmie 3/4.
Kujawiak to najwolniejszy polski taniec narodowy. Muzyka w kujawiaku jest nastrojowa i spokojna, odzwierciedlająca krajobraz Kujaw, skąd ten taniec pochodzi. Jego charakter podkreśla kołysanie i spokojne obroty tańczących par. Metrum kujawiaka to 3/4.
Krakowiak pochodzi z Małopolski. Cechuje go żywe tempo i synkopowany rytm. Podstawowym krokiem tanecznym krakowiaka jest ruch przypominający cwał konia. Pieśni oparte na rytmie krakowiaka to ,,Płynie Wisła, płynie”, „Krakowiaczek jeden”, „Bartoszu, Bartoszu”.
Poniżej link do filmu.
Komentarze
Prześlij komentarz