MALOWANIE KAMIENI - ZABAWY KREATYWNE W DOMU I NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

 


Czy wiecie, że malowanie na kamieniach jest jedną z metod terapii? Wycisza, uwalnia od stresu, umożliwia przeżywanie wspaniałych chwil, będąc tylko ze sobą i swoimi myślami. Dzieci kochają tę technikę - dobrze się bawią, ćwiczą wyobraźnię i elastyczność umysłową, rozwijają talenty artystyczne i wrażliwość estetyczną.

Kamienie są wszędzie, tak więc materiału do pracy na pewno nie zabraknie. Najlepiej maluje się na tych o płaskiej powierzchni, ale nie jest to warunek konieczny.

Przygotujcie:

- gazety jako podkład

- pędzelki (różne)

- farby plakatowe lub akrylowe

- kamyki różnej wielkości

Pracę można wykonywać w domu, ale równie dobrze w ogródku, na świeżym powietrzu. Kamienie po wyschnięciu farby, będą świetną ozdobą np. w skrzynkach z kwiatkami.





Co symbolizuje kamień?

Od zarania dziejów kamienie fascynują ludzi. Pod nazwą „kamień" kryją się skały, minerały i kamienie pochodzenia organicznego takie jak: perły, korale, kość słoniowa. Jednych zachwyca ich barwa, innych oczarowuje kształt. Budzą lęk, przewyższając swą twardością i trwałością kruche życie ludzi. Sądzono, że pod ich materialną postacią kryje się coś wyższego i tajemniczego. Na przykład meteoryty w szczególności uważano za „kamienie pochodzące z nieba", czyli budzące przejaw obecności Bożej, gdyż ich spadaniu towarzyszą błyski. Ciała te są rozżarzone i wydzielają odór siarki, a w wyniku topnienia pokrywają się rodzajem ciemnego szkliwa. Dlatego wszystkie „niebiańskie kamienie", otaczane czcią, mają czarną barwę.

W symbolice wszystkich ludów kamień jako ciężki, trwały, solidny i niepodzielny materiał, był zawsze oznaką siły, stabilności i pewności oparcia oraz źródłem życia i płodności.

Kamień jest ze swej natury materiałem budowlanym. Gdy zostaje poddany np. obróbce jest w większości przypadków trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Kamienie ustawiano również na grobach, jako znak tego, co wieczne i nie­zniszczalne.

Mówiąc o kamieniach należy też wspomnieć o minerałach, kamieniach szlachetnych takich jak: rubin, szafir, diament, szmaragd, topaz, ametyst, tanzanit, opal, agat, turkus itd. Ceniono je szczególnie wśród innych minerałów z po­wodu rzadkości występowania, twardości, barwy, połysku i niezwykłej właści­wości załamywania światła. Ludzie od dawna przypisywali kamieniom szla­chetnym tajemniczą i religijną moc. Poeci nazywali je „podziemnymi kwiata­mi". Zaspokajają potrzebę estetyczną ludzi w postaci jubilerskich wyrobów i nie tylko.

ZABAWA

Na koniec mamy dla  was propozycję zabawy kamieniami! Jest to fantastyczna zabawa, która wspiera  rozwój dziecięcej wyobraźni.

„Kamienne historie”

Należy zebrać jak najwięcej małych w miarę płaskich kamyków. Następnie flamastrami namalować na nich słowa/znaki/obrazy i na podstawie wylosowanych kamiennych obrazków/słów stworzyć własną historię/opowieść.

Bawcie się i relaksujcie! 😊

Anna Aleksandrow–Stańczak i Maria Kuczyńska

 

Źródła: Zdjęcia i zasoby własne, fragm. książki „Atlas biblijnych kamieni szlachetnych i ozdobnych” Wydawnictwo WAM.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

WIELKANOCNE ŁAMIGŁÓWKI

POROZMAWIAJMY O UCZCIWOŚCI

PATRONI NASZEJ SZKOŁY - HENRYK SIENKIEWICZ