28 STYCZNIA- MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KLOCKÓW LEGO

 28 STYCZNIA- MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KLOCKÓW LEGO


Klocki to jedna z najlepszych zabawek i nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Od dawien dawna wiadomo, że układanie klocków przynosi radość i rozwija dzieci od najmłodszych lat. Budowanie z klocków porusza wyobraźnię, wpływa na sprawność manualną i koordynację wzrokową. Klocki to także kreatywność. Zabawa małymi cegiełkami pozwala na tworzenie własnego, niepowtarzalnego świata. Taka zabawa to też wyzwanie i doskonała nauka cierpliwości. Czasami trzeba jej sporo, żeby stworzyć wymarzoną konstrukcję. Przede wszystkim jednak klocki to świetna zabawa dla maluchów, dla starszych dzieci i dla dorosłych. Najpopularniejsze klocki świata to LEGO. Każdy z Was o nich słyszał, każdy z nich budował. Jednak, czy wiecie o nich wszystko?

 Zanana jest Wam historia LEGO? Oto garść ciekawostek o klockach LEGO. Poznajcie historię, zadziwiające fakty i liczby najsłynniejszych klocków, jakie do tej pory wymyślono.

 

Historia marki LEGO sięga pierwszej połowy XX wieku. Data, kiedy została założona firma nie jest momentem powstania klocków, które znają wszyscy. Historia lego jest znacznie bardziej złożona i jest naprawdę ciekawa, a nawet inspirująca. Firma produkująca klocki została założona 12 października 1932 roku w Danii. Nazwa LEGO pojawiła się dwa lata później. Lego swoją nazwę zawdzięcza dwóm duńskim słowom „leg godt” a znaczy to „baw się dobrze” . Ole Kirk Christiansen, który wówczas tworzył jeszcze drewniane zabawki zaczął myśleć marketingowo i doszedł do wniosku, że musi zmienić nazwę swojego przedsiębiorstwa. Ogłosił konkurs wśród pracowników na nową nazwę. Nagrodą była butelka wina domowej roboty. Tak powstała nazwa popularnych klocków.

Pierwszą zabawką, jaką wystrugał Christiansen, była drewniana kaczka. Mężczyzna zrobił ją, żeby zająć czymś dzieci. Musiał coś wymyślić ponieważ miał na głowie dużo obowiązków. Starał się odbudować warsztat, który spłonął i jednocześnie sam zajmował się dziećmi ponieważ jego żona zmarła.

Marka LEGO sięga małego rodzinnego zakładu stolarskiego w Billund. To z niego powstała i przekształciła się w imperium. Zabawkowy biznes stał się rodzinną tradycją, a produkcja klocków przechodzi z ojca na syna.

W 1947 roku twórca LEGO stwierdził, że warto oprócz drewna wykorzystać do produkcji zabawek również tworzywa sztuczne. Zainwestował w specjalistyczne urządzenie – wtryskarkę. Kosztowała 30 000 koron duńskich, co było równowartością kilkuletnich zysków firmy. Wraz z nową maszyną przyjechały do fabryki próbki klocków angielskiej firmy Kiddicraft. To w oparciu o nie stworzono znany wszystkim klocek LEGO.

Produkcję klocków lego rozpoczęto w 1949 roku. Opatentowane zostały natomiast dopiero w 1958 roku. W tym czasie właściciele przedsiębiorstwa zajęli się ich sprzedażą za granicę.

Logo producenta klocków LEGO powstało w 1934 roku. Było ono szare, litery były kanciaste i niewiele przypominało to, którym grupa posługuje się teraz. Znak firmowy LEGO przez lata zmieniał się, a niektóre logotypy dalekie były od współczesnego. Logo, którym obecnie posługuje się największy na świecie producent plastikowych klocków, stworzono w 1973 roku.

Producenci LEGO zawsze mieli idealistyczne podejście do tworzenia zabawek. Motto Ole Kirka Christiansena to: „tylko najlepsze jest wystarczająco dobre”. Mimo upływu lat, nadal funkcjonuje w firmie. Grupa LEGO cały czas dba, żeby zabawki były bezpieczne dla dzieci i jak najwyższej jakości.

 

LEGO ciekawostki:

Klocki Lego to nie tylko mnóstwo rozwijającej zabawy, ale także interesujące ciekawostki. Czy wiesz, że:

    • Do tej pory wyprodukowano ok 800 miliardów klocków Lego

      Największy zestaw Lego dostępny w sklepach składał się z ok. 6000 elementów, a zbudować z niego można było Taj Mahal 

    • Wszystkie klocki Lego wyprodukowane od 1958 roku pasują do siebie.

      Od 1978 roku powstało ponad 5 miliardów ludzików Lego- w związku z tym szacuje się, że ich liczba może w niedługim czasie przekroczyć ilość żyjących na świecie ludzi.

    • W 2015 roku ludzie z Lego Italia zbudowali w Mediolanie wieżę z klocków LEGO, która miała 35,05 metra. To Najwyższa budowla z klocków.

      Największy zestaw klocków LEGO składa się z 5900 części i jest to słynny Tadż Mahal.

      Klocek LEGO Duplo choć jest osiem razy większy od standardowego klocka to nadal jest z nim kompatybilny. Jednym z założeń producenta tych zabawek jest to, żeby wszystkie elementy do siebie pasowały.

    • Podobno co sekundę sprzedaje się na świecie 7 zestawów LEGO.

      40 miliardów cegiełek LEGO ułożonych jedna na drugiej byłoby w stanie połączyć Ziemię z Księżycem.

 

Rodzaje klocków lego: 

Duplo


 

 

 

 

 

City


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Friends


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ninjago



 

 

 

 

 

 

 

Creator






 

 

 

 

 

 Technic


 


 

 

 

 

 

 

 

Marka LEGO idzie z duchem czasu. Dlatego oprócz klasycznych zestawów klocków są też serie LEGO oparte na filmach i bajkach. Są między innymi LEGO Star Wars czy LEGO Angry Birds i wiele innych.

Wielbiciele średniowiecznych zamków, pasjonaci kosmicznych wypraw, miłośnicy architektury, fani pojazdów wyścigowych, małe księżniczki i wielcy piraci, każdy może stworzyć swój świat z klocków LEGO.

 

Wspaniałego tworzenia życzy

Wychowawca świetlicy Irena Mścisz

 

 

Źródło: Internet

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

TABLICZKA MNOŻENIA

WIELKANOCNE ŁAMIGŁÓWKI

PATRONI NASZEJ SZKOŁY - HENRYK SIENKIEWICZ