MASKI KARNAWAŁOWE CZĘŚĆ III - MOTYL


Zwyczaje karnawałowe na świecie

Parada w Rio de Janeiro, Brazylia

Obchodzony od XVII wieku karnawał w Rio de Janeiro przyciąga tłumy turystów. Odbywa się tu wielka barwna taneczna parada, a jej największą atrakcją jest konkurs szkół samby, podczas którego liczne zespoły prezentują swoje umiejętności taneczne – przez pięć dni i pięć nocy na ruchomej platformie, zwanej sambodromem, odbywają się taneczne pokazy.

Pogrzeb sardynki w Hiszpanii

Pogrzeb sardynki to topienie w morzu papierowej kukły ryby. Uroczystość odbywa się w Środę Popielcową i kończy karnawał, który szczególnie barwny jest na hiszpańskiej wyspie Teneryfa. Odbywają się tu liczne parady, koncerty i konkursy dla dzieci i dorosłych. Utopienie kukły ryby po żałobnej procesji to symbol odrodzenia się ludzi do nowego życia.

Maski w Wenecji

Karnawał w Wenecji inauguruje tak zwany lot anioła – akrobata na stalowych linach unosi się nad Placem św. Marka. Tradycja ta zainaugurowana została w 1548 roku. W Wenecji i całych Włoszech karnawał wiąże się z licznymi zabawami ulicznymi, których uczestniczy noszą na twarzach maski – słynne maski weneckie.

Kot w beczce w Danii

Karnawał w Danii to przede wszystkim czas zabaw dla dzieci. Jednym z tradycyjnych konkursów dla najmłodszych jest uderzanie kijem w wiszącą beczkę z namalowanym na niej kotem. W beczce znajdują się słodycze. To dziecko, które w ramach wskazanej liczby uderzeń sprawi, że beczce odpadnie dno i uwolni słodycze, otrzyma tytuł Kociego Króla.

 Karnawałowy zwyczaj w Niemczech

W ostatni czwartek karnawału kobiety obcinają mężczyznom krawaty i rekompensują im to całusami. Zwyczaj najbardziej rozpowszechniony jest w Westfalii. O godzinie 11.11 panie wdzierają się do miejskich ratuszy, aby uciąć krawaty urzędnikom i symbolicznie przejąć władzę. Zwyczaj ten to pamiątka wydarzeń z 1824 roku, gdy grupa praczek wdarła się do ratusza, aby wziąć udział w zabawach karnawałowych zarezerwowanych wówczas tylko dla mężczyzn.

Bitwy kwiatowe – Francja

We Francji w karnawale organizowane są parady i tańce, a w położonej nad Morzem Śródziemnym Nicei odbywa się kwiatowa bitwa. Przez miasto przejeżdżają platformy ozdobione kwiatami, a uczestnicy parady obrzucają się kwiatami. Tradycja pochodzi z XIX wieku, kiedy mieszkańcy Lazurowego Wybrzeża zaczęli organizować kwiatowe pojedynki.

Parada Gilles – Belgia

Karnawał w Binche w Belgii został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Zgodnie z panującym tu zwyczajem we wtorek, znany jako Mardi Gras (tłusty wtorek), w mieście odbywa się para sławiąca wiosnę. Uczestniczy w niej 600 mężczyzn ubranych w tuniki, spodnie z juty, kapelusze ze strusich piór i woskowe maski z zielonymi okularami, wąsami i bródką. Noszący te stroje panowie nazywani są Gilles. Zostać nimi mogą wyłącznie mieszkańcy Binche. Gilles niosą kosze z pomarańczami, którymi rzucają w tłum, co ma przynosić szczęście.

 (źródło Internet)

 

1.Materiały plastyczne potrzebne do wykonania maski w kształcie Motyla:

·     biała kartka techniczna - format A4

·     biała kartka z bloku rysunkowego

·     nożyczki

·     ołówek

·     farby akwarele

·     brokat

·     dziurkacz

·     gumka tekstylna do zamocowania maski

2. Przerysuj szablon wg wzoru. Złóż kartkę na pół i wytnij kształt motyla. Po rozłożeniu kartki uzyskasz idealną symetrię.

3.Odrysuj wzór na odwrocie techniczne kartki i wytnij całość.

 Pomaluj maskę symetrycznie. Postaraj się aby wzór wyglądał tak samo  na obu skrzydłach motyla. Całość udekoruj brokatem. Dziurkaczem zrób otwory na gumkę, którą doczepisz na sam koniec pracy.

Do twórczej zabawy zaprasza

Ewa Tarka

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

TABLICZKA MNOŻENIA

WIELKANOCNE ŁAMIGŁÓWKI

PATRONI NASZEJ SZKOŁY - HENRYK SIENKIEWICZ