WIRTUALNY SPACER PO MUZEUM

Edukacja kulturalna w dobie kwarantanny czyli e-muzea jako ciekawy sposób na spędzenie czasu z dziećmi w domu.

Za daleko do Krakowa? Nie po drodze do Łańcuta? Zbyt tłoczno, by jechać do Warszawy? A gdyby tak każde z tych miejsc móc odwiedzić niezależnie od odległości, wczesnym rankiem albo późnym wieczorem? 

Myśleliście kiedyś o tym, by pójść do muzeum w piżamie albo z paczką ciasteczek, po których pozostają okruszki? Chcielibyście wejść do środka z pominięciem turystów stojących w długim kordonie do kasy i w dodatku bez biletu? To prostsze niż myślicie.

Wiele polskich muzeów możecie zwiedzić, nie wychodząc nawet z domu. A wszystko dzięki nowoczesnym technologiom i spacerom w wirtualnej rzeczywistości.

Co to jest wirtualny spacer i jakie są jego zalety?

Wirtualny spacer to galeria panoramicznych zdjęć w formie multimedialnej, trójwymiarowej prezentacji, często z komentarzem przewodnika, umieszczonej na stronie internetowej, w tym przypadku stronie internetowej muzeum. Można ją oglądać online w formacie 360 stopni, który pozwala na przybliżanie obiektów i poruszanie się w wybranym kierunku z uwzględnieniem panoram w pionie i poziomie. Trójwymiarowe zdjęcia wiernie odzwierciedlają wnętrza muzeów i ich ekspozycje. Mogą wywołać nie mniejsze wrażenia niż podczas rzeczywistej wizyty.

Ekspozycje można oglądać we własnym tempie i według własnego klucza, co podczas tradycyjnej wizyty w muzeum bywa raczej niemożliwe. Jeżeli coś Wam się spodoba, możecie obejrzeć to ponownie. Jeśli tematyka Was nie zainteresuje, możecie przejść do innej sali ekspozycyjnej, a nawet zrezygnować ze zwiedzania, nie martwiąc się o brak możliwości zwrotu poniesionych kosztów. Wszystkie wirtualne spacery, na które Was zapraszamy, nie wymagają zakupu biletów.

Za pomocą internetu możecie więc teleportować się z dziećmi do wybranego e-muzeum i cieszyć się wspólnie spędzonym czasem.

Dokąd za darmo, w piżamie, z ciasteczkami?

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego realizuje swoją misję edukacyjną poprzez udostępnienie ekspozycji, którą można zobaczyć podczas wirtualnej przechadzki oraz poznać w trakcie wirtualnych lekcji, warsztatów i wykładów kierowanych przede wszystkim do młodzieży szkolnej, studentów i rodzin z dziećmi. Zajęcia online podzielono na dwa bloki tematyczne – historyczny i kulturalny, które odbywają się w godzinach porannych (dla dzieci) i popołudniowych (dla studentów i dorosłych).

Wirtualne zwiedzanie:

https://www.1944.pl/artykul/wirtualne-muzeum,4828.html

Więcej informacjiMuzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Jaka była kiedyś Polska? Jak wyglądała? Czy bardzo się zmieniła? Tego dowiecie się, wyruszając na wirtualny spacer, na który zaprasza Was Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Wirtualne zwiedzanie:

http://muzeumgniezno.pl/pl/wirtualny-spacer?

Więcej informacji: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Przekraczając wirtualne bramy Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, zobaczycie eksponaty na wystawie plenerowej i wystawach w budynkach i hangarach, przedstawiające "Skrzydła Wielkiej Wojny", maszyny wojenne oraz inne osiągnięcia przemysłu lotniczego sięgające czasów współczesnych.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Na stronie www Muzeum Zamoyskich w Kozłówce przeczytacie, że to okazała rezydencja z okresu późnego baroku, dawna siedziba rodów Bielińskich i Zamoyskich i jeden z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych na terenie Europy. Na potwierdzenie tych słów Muzeum zaprasza do obejrzenia panoram sferycznych i gigapanoramy Salonu Czerwonego, którego ściany stanowią galerię portretów rodzinnych, portretów władców i postaci znanych z historii, ubranych w ozdobne, złote ramy. Spacerując po muzealnych wnętrzach, nie sposób nie zwrócić uwagi na przepych i bogactwo zdobień – piece wysadzane rzeźbionymi kaflami, sufity dekorowane sztukateriami, lambrekiny z aksamitu i adamaszku, które niczym grzywy zdobią okna, wzorzyste kobierce pochodzące z Turcji i Persji, czy intarsjowane i tapicerowane meble.

Wirtualne zwiedzanie: http://zwiedzajlubelskie.pl/kozlowka

Więcej informacji: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Muzeum Narodowe w Warszawie

Wirtualny spacer / Polska. Siła obrazu

http://polskasilaobrazu.mnw.art.pl/

Warto zatem wirtualnie spacerować, niezależnie od tego, czy utknęliśmy w domu z powodu odgórnie ustalonych zasad, czy nie - bo to po prostu przyjemne i pouczające doświadczenie, pełne estetycznych wrażeń oraz kopalnia wiedzy dla nas.


Źródło: zasoby Internetu

Urszula Klaja

 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

TABLICZKA MNOŻENIA

WIELKANOCNE ŁAMIGŁÓWKI

PATRONI NASZEJ SZKOŁY - HENRYK SIENKIEWICZ